Sosyal Aktivitelerin Öğrenci Başarısı Üzerindeki Etkisi

Okul başarısına etki eden faktörler arasındaki en olumlusu sosyal aktivitelerdir. Sosyallik her bireyin ihtiyaç duyduğu yaşama sevincini arttıran ve motivasyonunu yükselten ihtiyaçlardır. Sosyal aktiviteler sayesinde öğrenciler; ders ve sınav maratonundan bir süreliğine de olsa uzaklaşarak kendilerini iyi hissedecektir. Küçük yaşlarda başlayan eğitimin en zorlayıcı kısımları arasında yer alan ödevler ve sınavlar nedeniyle öğrenciler kendilerini bazen umutsuzluk içerisinde bulabilir. Bu nedenle ilgi alanlarının belirlenmesi sosyal aktivite programlarına katılması en doğru motivasyon yollarındandır.

Okul, ders, sınav ve uyku düzeni arasında kaybolan ve bunlarla başa çıkmaktan yorulan öğrenciler; spor, sanat, sinema ve müzik gibi birçok dala yönlendirilerek performans artışı sağlanabilinmektedir. Sevilen bir oyunun oynanması ya da arkadaşlarla gidilen keyifli bir film biraz olsun diğer stres faktörlerinden uzaklaştıracağı için kendini yenilemeye imkan tanımaktadır. Bu nedenle ailelere düşen görev çocuklarını sadece sınav maratonunda koşturan birisi olarak görmek değil onların zevk alacağı şeylere de vakit ayırması için onlara imkan tanımaktır. Yapılan araştırmalara göre sadece okul ev ve dershane üçgeninde hayatı geçen öğrencinin başarısı diğer sosyal aktivitelere de zaman ayıran öğrencilere göre daha düşüktür.

Sosyal aktivitelerin zaman kaybı olarak görülmesi son derece yanlıştır. Her bir bireyin insanlarla iletişim içerisinde olması hayattan zevk aldığı şeylere zaman ayırması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava hazırlanan bir robottan farkınız kalmaz.

23.09.2019 618